Mareşal Fevzi Çakmak Kimdir? Kısaca

  Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en uzun süre (3 Ağustos 1921- 2 Ocak 1944) görev yapan Genelkurmay başkanıdır. Yine T.C.'nin ilk Genelkurmay Başkanıdır. Atatürk ile birlikte T.C.'nin iki mareşalinden biridir. TBMM'nin ilk Milli Savunma Bakanıdır. Atatürk ile tanışıklığı 1909 Cumalı Manevralarına dayanır. 

  Odu ve siyasetin birbirinden ayrılmasına taraftardır. 3 Mart 1924'te Genelkurmay Başkanlığının Bakanlar Kurulu dışına çıkarılmasını ve ordunun siyasetten ayrı tutulmasını desteklemiştir. Tercihini ordudan yana kullanarak siyasi görevlerinden istifa etmiştir.  1876'da İstanbul'da doğan Fevzi Çakmak, 1895'te Harbiye'yi bitirdi. 1898'de Kurmay Okulu'ndan kurmay yüzbaşı olarak çıktı. Yaklaşık 14 yıl Balkanlarda görev yaptı. Osmanlı Harbiye Nazırlığı ve I. Ordu müfettişliği gibi görevlerde bulundu. Kurtuluş Savaşı'na katılmak için Ankara'ya geldiği 27 Nisan 1920'de, tüm meclis tarafından törenle karşılandı. Kurtuluş Savaşı boyunca Mustafa Kemal Paşa'nın en güvendiği isimlerden biri olarak sürekli komuta kademesinde, başkomutanın en yakınında oldu.

  2 Ocak 1944'te yaş haddi nedeniyle emekliye ayrıldı. Bu durumu içine sindiremedi. Bu yüzden İnönü'ye kırgın kaldı. Hatta istemediği ve sevmediği siyasete, askerlikten emekli olduktan sonra tekrar atıldı. Demokrat Parti ve Millet Partisi'nde siyaset yaptı. Askerlik yetenekleri ne kadar güçlü ise siyasi yetenekleri o kadar zayıf olan Fevzi Çakmak, emeklilik döneminde kendini yıprattı. 1950'de ise yaşamını yitirdi. Vatansever, askerlik kimliğine şevkle bağlı, disiplinli, hırslı, lider kişilikli, sadık, uyumlu, sakin ve soğukkanlı yapısıyla Türkiye'nin kuruluşuna imza atan isimler arasında anıldı.

Fevzi Çakmak Kimdir? Ayrıntılı Bilgi ve Kaynakça için Ayrıca BKZ.↴ 

Cumhuriyetin En Uzun Süreli ve İlk Genelkurmay Başkanı Kimdir?Ayrıca BKZ.↴
http://www.sessiztarih.net/2020/06/cumhuriyetin-en-uzun-sure-gorev-yapan.html

Çakmak Hattı Nedir? Ayrıca BKZ.↴
http://www.sessiztarih.net/2020/06/cakmak-hatti-nedir.html


Derleyen: Ali ÇİMEN


Yorumlar