Cumhuriyetin En Uzun Süreli ve İlk Genelkurmay Başkanı Kimdir?

     Mareşal Fevzi Çakmak Paşa, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin ilk ve en uzun süre görev yapan Genelkurmay Başkanıdır. Ayrıca TBMM'nin ilk Milli Savunma Bakanı'dır. TBMM İcra Vekilleri Heyetinde Reislik (başbakanlık) görevinde bulunmuştur. 3 Ağustos 1921 tarihinden itibaren hem Erkan-ı Harbiye Umumi Reisi (Genelkurmay Başkanı) hem Müdafaa-i Milliye Vekili (Milli Savunma Bakanı) hem de İcra Vekilleri Heyet-i Reisi (Başbakan) görevlerini aynı anda sürdürmüştür. Atatürk ile birlikte ülkedeki iki mareşalden biridir. II. Dünya savaşı döneminde Alman tehlikesine karşı Doğu Trakya'da yapılan Çakmak Hattı'na adını veren kişidir. Ayrıca Osmanlı Devleti döneminde de Genelkurmay Başkanlığı ve Harbiye Nazırlığı yapmıştır.

    Ordunun siyasetten ayrılmasını Balkan Savaşlarındaki acı tecrübeden beri isteyen bir ordu mensubu olarak bu durum askeri kişiliğinin bir parçası oldu. Askerliğin ve siyasetin ayrılmaya başladığı 3 Mart 1924 döneminde kararını vermiş ve askerlik mesleğini tercih etmişti. Genel Kurmay Başkanlığı Bakanlar Kurulu'ndan bu tarihte çıkarılmış, 19 Aralık 1924'te ise çıkarılan yasa ile askerlerin aynı anda milletvekilliği yapamayacağı karara bağlanmıştı. Mareşal Fevzi Paşa ise 31 Ekim'de kararını ortaya koymuş, Kozan milletvekilliği görevinden istifa etmişti. Böylece 1921'den beri aralıksız ve yaklaşık 23 yıl Genelkurmay Başkanlığı görevini sürdürdü. 12 Ocak 1944'te, 68 yaşında tahdit-i sin (yaş haddi) gerekçesi ile istememesine rağmen emekli edildi.

DİKKAT: Mareşal Fevzi Çakmak, ilk TBMM ordusunun II. Genelkurmay Başkanı Cumhuriyetin ise ilk Genelkurmay Başkanıdır. TBMM ordularının ilk Genelkurmay Başkanı 3Mayıs 1920'de Mirliva İsmet (İnönü) Bey'dir.

Fevzi Çakmak Kimdir? Ayrıntılı Bilgi ve Kaynakça için Ayrıca BKZ.↴ 

Çakmak Hattı Nedir? Ayrıca BKZ.↴
http://www.sessiztarih.net/2020/06/cakmak-hatti-nedir.html

Hazırlayan: Ali ÇİMEN

Mareşal Fevzi ÇAKMAK


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?