İstiklâl Yolu Nedir? Neresidir?

   Milli Mücadele yıllarında İstanbul'dan Anadolu'ya Kurtuluş Savaşı'na katılmak isteyen vatanseverleri ve silah, cephane gibi askeri mühimmatları gizlice kaçırmak amacıyla kullanılan İnebolu- Ankara arasındaki eski kervan yoluna İstiklâl Yolu denir. Bu yol İnebolu sahillerinden başlayarak Kastamonu ve Çankırı üzerinden Ankara'ya kadar giden eski bir patika yoldur.
  Kurtuluş Savaşı döneminde İstanbul başta olmak üzere ülkenin dört bir tarafı işgale uğramıştı. Bu işgale karşı duran vatansever aydınlar ve subaylar Anadolu'ya Milli Mücadele'ye katılmak için geçiyorlardı. Bunun için farklı yol güzergahları kullanılıyordu. Bu güzergahların çoğu işgalciler ve işbirlikçileri tarafından tutulmaya başladı. İstanbul'un 16 Mart 1920'de işgali ile bu denetimler sıklaştırıldı. Öyle ki yoğun kullanılan Kocaeli mıntıkasından Anadolu'ya geçmek çok zorlaşmıştı. Elde kalan en güvenli yol bir Karadeniz kasabası olan İnebolu idi. İnsan, silah ve cephane sevkiyatı için gemilerle İnebolu sahiline ve oradan Ankara'ya doğru geçiliyordu. 


İstiklâl Yolu

   Gizlice İnebolu'ya yaklaşan, içinde insan ya da cephane bulunan gemiler kıyıya yanaşamazlardı. Çünkü o gemileri barındıracak kadar büyük bir liman yoktu. İnsanlar ve cephaneler, İnebolulu kayıkçılar tarafından kıyıya getirilirdi. Kağnılara yüklenen cephaneler Ankara'ya doğru taşınmak için hazırdı. İnebolu'dan Ankara'ya yaklaşık 340 kilometrelik zorlu İstiklâl Yolu başlıyordu.    Yolculuk, İkiçay Deresi civarındaki kontrol noktasındaki kontrollerle başlardı. Üçer günde Kastamonu ve Çankırı atlı arabalarla geçilirdi. Çankırı- Ankara yolu üzerinde çeşitli bekleme noktalarında mola verilirdi. Ankara'ya girmeden Bendderesi köprüsü başında son bir güvenlik kontrolü yapılırdı. Kışın daha da zorlu olan, bozuk  patika yolda süren, yaklaşık 8- 10 günlük yolculuk, Ankara'da sona ererdi. Günümüzde İstiklal Yolu'nun İnebolu- Kastamonu arasında kalan 95 kilometrelik etabı, İstiklal Yolu olarak düzenlenmiştir.

   Kurtuluş Savaşı'na katılan askeri, siyasi vatansever aydınların; silahları, topları taşıyan Şehit Şerife Bacıların, Halime Çavuşların yolu, bu istikamettir.

→İstiklâl Madalyası Nedir? Ayrıca BKZ.
http://www.sessiztarih.net/2013/12/istiklal-madalyas-nedir.html


→İstiklâl Madalyasına Sahip Türkiye'deki İlk ve Tek İlçe için BKZ.↴
http://www.sessiztarih.net/2020/06/istiklal-madalyasina-sahip-turkiyedeki.html


Derleyen: Ali ÇİMEN

Kaynakça:

→Konu ile ilgili İnebolu belediyesi için Ayrıca BKZ.↴
http://www.inebolu.bel.tr/inebolu.asp?Id=64&inebolu=ataturk-ve-istiklal-yolu

→Konu ile ilgili video ve birçok fotoğraf arşivini içerisinde barındıran TRT HABER'in konu ile ilgili haberine genel ağdan ulaşmak için BKZ.↴
https://www.trthaber.com/haber/yasam/adim-adim-bagimsizliga-giden-yol-istiklal-yolu-416036.html    

Yorumlar