İstiklal Madalyası Nedir?

İstiklal Madalyası

   İstiklal Savaşı’nın başlamasından sonra, TBMM üyelerine ve savaşta yararlılık gösterenlere, Erzurum ve Sivas Kongreleri’ne katılanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına verilmek üzere bir madalya çıkarılmasına karar verildi. Bu madalyaya İstiklâl Madalyası denir. 

   29 Kasım 1920 tarihinde, ‘’İstiklal Madalyası İhdası Hakkındaki Kanun’’ TBMM tarafından kabul edildi.  Ayrıca Osmanlı dönemine ait tüm madalya ve nişanlar iptal edildi. 1 Kasım 1926'ya kadar İstiklâl madalyalarını TBMM verdi. Toplam 95.261 kişiye İstiklâl Madalyası taltif edilmiştir (ödüllendirme). 15 Mayıs 1919 ile 9 Eylül 1922 tarihleri arasında cephede ve cephe gerisinde kahramanlık gösteren, özveri ile mücadele eden yurtseverlere İstiklâl madalyası verildi. 20 Kasım 1920'den  1926 yılına kadar TBMM; Kuvay-ı Milliyeci, mebus, asker, mülki amir, Ptt memurundan oluşan 6920 vatanseveri İstiklâl Madalyası ile taltif etti.

  Savaşta şehit düşenlerin birinci dereceden akrabalarına verilen istiklal madalyası, taşıyanın ölümünden sonra da yaş sırasına göre çocuklarına, yoksa babasına ya da annesine, onlar da yoksa eşine geçerdi.
İstiklal Madalyası


   Madalyanın ön yüzünde ilk meclis yapısı, 23 Nisan tarihi ve kağnıyla cephane taşıyan bir kişi; arka yüzünde ay yıldız içinde Türkiye haritası ve defne dalları arasında 1 Kasım tarihi yer alırdı. İstiklal Madalyası taşıyanlara şeref maaşı verilirdi. 
İstiklal Madalyası ÖNYÜZ


   M. Kemal Paşa, Ali Fuat Paşa, Kazım Karabekir Paşa, Refet Bele Paşa, İsmet Paşa, Fevzi Çakmak Paşa, Kel Ali Bey (Çetinkaya), Mahmut Celaleddin Bey, kazım Paşa (Özalp), Hüsrev Bey, Hacı Şükrü Bey, Fahrettin Paşa, Mahmut Esat Efendi, Hüseyin Bey gibi TBMM’nin I. Dönem bazı üyeleri ve Kılıç Ali, Ali Saip Bey gibi Güney Cephesi subayları kırmızı-yeşil şeritli istiklal madalyasına sahipti.
İstiklal Madalyası İle M. Kemal Paşaİnebolu ilçesi ile Kahramanmaraş, Gaziantep ve Şanlıurfa kentleri İstiklal madalyasına sahip kentlerdir.
Kurtuluş Savaşı ve İnebolu'dan Mermi Taşıyanlar
Konu ile İlintili Olarak BKZ.

→Türkiye'de İstiklâl Madalyasına Sahip Olan Şehirler
http://www.sessiztarih.net/2020/06/turkiyede-istiklal-madalyasina-sahip.html

→İstiklâl Madalyasına Sahip Türkiye'deki İlk ve Tek İlçe
http://www.sessiztarih.net/2020/06/istiklal-madalyasina-sahip-turkiyedeki.htmlDerleyen: Ali ÇİMEN


Yorumlar

Yorum Gönder