26 Aralık 2013 Perşembe

İstiklal Madalyası Nedir?

1 Yorum
Sponsor

İstiklal Madalyası

İstiklal Savaşı’nın (Kurtuluş Savaşı) başlamasından sonra, TBMM üyelerine ve savaşta yararlılık gösterenlere, Erzurum ve Sivas Kongreleri’ne katılanlara, savaşa katılan alayların sancaklarına verilmek üzere bir madalya çıkarılmasına karar verildi. 29 Kasım 1920 tarihinde, ‘’İstiklal Madalyası İhdası Hakkındaki Kanun’’ TBMM tarafından kabul edildi. Osmanlı dönemine ait tüm madalya ve nişanlar iptal edildi.

Savaşta şehit düşenlerin birinci dereceden akrabalarına verilen istiklal madalyası, taşıyanın ölümünden sonra da yaş sırasına göre çocuklarına, yoksa babasına ya da annesine, onlar da yoksa eşine geçerdi.
İstiklal Madalyası


Madalyanın ön yüzünde ilk meclis yapısı, 23 Nisan tarihi ve kağnıyla cephane taşıyan bir kişi; arka yüzünde ayyıldız içinde Türkiye haritası ve defne dalları arasında 1 Kasım tarihi yer alırdı. İstiklal Madalyası taşıyanlara şeref maaşı verilirdi. 
İstiklal Madalyası ÖNYÜZ


M. Kemal Paşa, Ali Fuat Paşa, Kazım Karabekir Paşa, Refet Bele Paşa, İsmet Paşa, Fevzi Çakmak Paşa, Kel Ali Bey (Çetinkaya), Mahmut Celaleddin Bey, kazım Paşa (Özalp), Hüsrev Bey, Hacı Şükrü Bey, Fahrettin Paşa, Mahmut Esat Efendi, Hüseyin Bey gibi TBMM’nin I. Dönem bazı üyeleri ve Kılıç Ali, Ali Saip Bey gibi Güney Cephesi subayları kırmızı-yeşil şeritli istiklal madalyasına sahipti.
İstiklal Madalyası İle M. Kemal PaşaKahramanmaraş, İnebolu, Gaziantep de İstiklal madalyasına sahip illerdi.
Kurtuluş Savaşı ve İnebolu'dan Mermi Taşıyanlar

Sponsor

1 yorum: