Atlantik Duvarı Nedir?

   II. Dünya Savaşı döneminde, Nazilerin Atlantik Okyanusu kıyılarından gelecek Müttefik  devletlerin saldırılarına karşı, batı sahillerine  inşa ettiği savunma hattına  Atlantik Duvarı denir. Ayrıca İsveç'te çıkarılan ve Almanya için büyük önem arz eden demir madeni, Norveç limanlarından gemilere yüklenmekteydi. Limanın güvenliği açısından bu savunma hattı stratejik bir önem arz etmiştir. Hitler, 1942'de yapımına başlanan duvarın 7 ayda bitirilmesini emretmiştir.. Fakat duvar zamanında ve tasarlandığı biçimde bitirilememiştir.

  300 bin Nazi askerinin silahlı ve teçhizatlı beklediği 5 bin km uzunluğundaki Atlantik Duvarı, Norveç'ten Fransa'nın güneyine kadar uzanıyordu. Duvar için savaş esirleri zor şartlarda çalıştırılmış; 40 milyon ton beton dökülmüş, 15 bin sığınak inşa edilmişti. Sığınakların 3.5 metre kalınlıkta beton duvarlarla çevrili olduğu belirtilir. Duvar boyunca sahile 800 kilogramlık toplar yerleştirilmişti. Top menzilleri İngiltere kıyılarını içerilere doğru vurabilecek kapasitedeydi. 

   Alman Mareşal Rommel tarafından Fransa sahili boyunca 50 milyon mayının döşenmesi emredilmişti. Sahile Belçika kapısı adıyla bilinen çelik bariyerler konularak çıkarma gemilerinin kapaklarının açılması engellenmeye çalışıldı. Çıkartma gemilerinin altının delinmesi için direkler konuldu. Tankların gemilerden çıkıp ilerlemesini önlemek amacıyla çelik yapılar sahil boyunca sıra sıra dizildi.

  Atlantik Duvarı'nı denetlemekle görevli Alman Mareşal Rommel,  düşman kuvvetlerinin Fransa sahilinden çıkarma yapacağını tahmin ettiği için buradaki hattı kuvvetlendirdi. O, müttefiklerin Normandiya'dan çıkarma yapacağını tahmin etmekteydi. Öyle de oldu. 6 Haziran 1944'te, Normandiya Çıkarması ile müttefikler Atlantik Duvarı'nı aştılar. Böylece Atlantik Duvarı çökmüş oldu.

Diğer savaş hatları için→Ayrıca BKZ.↴
http://www.sessiztarih.net/2020/06/sinavlarda-sorulan-hat-sinir-kavrami.html


Derleyen: Ali ÇİMEN

  

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?