Yıldırım Harbi (Blitzkrieg) Nedir? Özet

    Beklenmedik anda, ani bir biçimde düşmana yıldırım gibi saldırarak, düşmanın savunma düzenini bozan ve onları kısa sürede yok eden savaş stratejisine Yıldırım Harbi (Blitzkrieg) denir. The Lightning War (Şimşek Savaş) Blitzkrieg Almanların II. Dünya Savaşı'nda uyguladığı ünlü savaş doktrinleridir. Bu doktrinin mucidi General Heinz Guderian'dır.

Foto-Kaynak:primevideo.com sitesi

    Blitzkrieg (yıldırım savaş) taktiği uygulanışı yönü ile çok kısa sürede başarı getirir. Sessiz sedasız biçimde düşmanın en zayıf bölgesinin tespiti ile birlikte Alman uçakları tespit edilen bölgeye bomba yağdırır. Tanklardan oluşan taarruz mihveri, bu bölgede siklet merkezi oluşturarak düşman savunmasını yararken; zırhlı Alman birlikleri hızla düşmanın arka saflarına sarkar. Arkadan gelen destekli mekanize piyade bu düşman savunma yarığını iyice genişletir. Bu sırada tanklar düşman cephesinin gerisinde hızlıca ilerler. Tanklar, düşman savunma hattı gerisindeki müstahkem mevkileri tutmuş olan Alman paraşütçülere yaklaşmıştır. Böylece düşman savunmasının ikmal yolları kapatılarak; düşman ikmal yapamaz ve iaşeden yoksun hale gelir. Mekanize piyade bu sırada düşman savunmasına arkadan saldırıya geçerken, piyade ise cephe hattından topçu ve hava desteği ile birlikte düşmanı yok eder. Ne olduğuna şaşıran, mühimmatsız ve iaşesiz kalan düşman toplu bir biçimde teslim alınır.

 Almanlar bu taktik ile Polonya, Fransa, Yugoslavya, Yunanistan, Kuzey Afrika ve Rusya harekatları yapmış; büyük başarılar elde etmişlerdi. En büyük rakipleri Fransa'yı bir buçuk ayda perişan ederek teslim almışlardı. Fransızların Maginot Hattı çökmüştü. Fakat bu taktik Rus steplerinde tutmadı. Çünkü Moskova'ya kadar ilerleyen Alman orduları, aşırı soğuk hava, balçık içinde yollar ve Rusların sert direnişi ile durdurulmuş, perişan biçimde geri çekilmişlerdi. Taktik burada şartlar uygun olmadığından tutmamıştı. Fakat Almanlar Fransa'dan Akdeniz kıyılarına ve Rus bozkırlarına Blitzkrieg sayesinde yıldırım gibi girmiş, düşmanlarını perişan etmişti.

Alman Savaş Planları
   Şimşek Savaş taktiği; tanklar, uçaklar zırhlı mekanize araçlar ile ani baskın tekniğine dayalı modern saldırı stratejisidir. I. Dünya Savaşı'ndaki siper savunmalarına karşı tepki tasarımıdır. Klasik bir savaş stratejisi olarak tarihte Cengiz Han'dan Napolyon'a hatta Türk ordularına kadar kullanılmış bir taktiktir. Sarıkamış Harekatı'nın planı yıldırım baskına dayanır. Fakat sonucu başarısız olmuştur. Büyük Taarruz'un Sad Planı ise yıldırım harbi ile büyük başarı sağlamıştır. Fakat teknolojik iletişim ve teknolojik savaş araçlarına dayalı çağdaş tasarım Blitzkrieg'dir.

Yıldırım Harbi (Blitzkrieg) Doktrini ve Tarihçesi→Ayrıntılı Anlatım ve Kaynakça İçin BKZ.↴


Hazırlayan: Ali ÇİMEN
   

Yorumlar