Osmanlı Borçları (Dış Borç) Sorunu / Özet

   Osmanlı Devletinden miras kalan dış borçların ödenmesi konusunda, özellikle Fransa ile yaşanan gerginliklere, tartışmalara  Osmanlı Borçları Sorunu ya da Dış borçlar Sorunu denir. En çok alacağı olan ülke Fransa olduğu için sorun en çok da Fransa ile yaşanmıştır.

   Lozan Barış Anlaşması'nda Osmanlı'dan kalan dış borçlar, Osmanlı'dan ayrılan 15 ülkeye taksim edilerek borçların ödenmesi kararlaştırıldı. Toplam 161.603.833 liralık borçtan,Türkiye'nin payına düşen miktar,105.559.623 liraydı. Borcun ödeneceği süre , ödeme yapılacak para cinsi ve taksit ödeme dönemleri gibi konularda Türkiye ile Fransa arasında uzun süre görüşmeler ve tartışmalar yaşandı. Uzun süren görüşmeler gerginliğe yol açtı. Böylece Osmanlı borçları sorunu, Türkiye ile Fransa arasında kriz derecesinde soruna yol açtı.

   1928'de Paris'te iki ülke arasında Paris Sözleşmesi imzalandı. Böylece ödeme sözleşmesi yapılarak bu kriz sona erdirildi. Ayrıca Paris'teki sözleşme uyarınca Duyun-i Umumiye tamamen yurtdışına çıkarıldı. 1954 yılında son borç taksitini de Türkiye ödeyince, 100 yıllık dış borç acı tecrübesi sona erdi.

→Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi için BKZ→ Osmanlı Borçları (Dış Borçlar) Sorunu http://www.sessiztarih.net/2020/06/osmanli-borclari-dis-borclar-sorunu.html


Derleyen: Ali ÇİMEN
   
    

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?