Büyük Taarruz'un Gizli Planı: Kod Adı SAD ص (Özet Anlatım)

   Büyük Taarruz Harekatı'nın temelini oluşturan taarruz planına Sad Planı denir. Ordu komuta kademesinde taarruz hazırlıkları yapılırken gizlilik amacıyla Arapça''ص'' (Sad) harfi ile şifreli haberleşme yapılmıştır. Sandıklı kasabasının ilk harfinden esinlenerek haber kağıtlarına ص sad harfi not olarak düşülmüş, taarruz planı adını buradan almıştır. 
   Büyük Taarruz Harekatı'nın esası olan plan (SAD) yukarıdaki haritada da belirtildiği gibi  kısaca şudur: I. Ordu siklet merkezini Kalecik Sivrisi ve Çiğiltepe arasında olmak üzere konumlandırıp  Afyon Toplusivri hattına yarma hücumu gerçekleştirecektir. 5. Süvari Kolordusu Çiğiltepe- Toklusivri arasından Ahır Dağları etrafından düşmanı çevirecektir. II. ordunun üç tümeni Sandıklı-Şuhut-Efe Sultan bölgesinde ordunun önlemi olarak yedekte kalacak. Yine II. Ordu Afyon ile Kuzey Sakarya arasında düşmanı taarruzla tespit edecek. Kocaeli ve Menderes grupları da düşmana taarruz ile tespit yapacaktır. Böylece İzmir'deki merkez komuta kademesi ile düşmanın bağlantısı kesilecektir. Kuşatılan düşman yıldırım savaşı ile imha edilecektir.

  Plan, Sakarya Savaşı sonrası uygulanmak üzere hazırlandı. Fakat kış mevsiminin girmesi, ordunun eksiklikleri ve Sakarya Savaşı'ndan ordunun yorgun çıkması gibi nedenlerle haklı olarak yaklaşık 10 ay ertelendi. Büyük Taarruz hazırlıkları çerçevesinde asker, subay, iaşe, teçhizat, mühimmat ihtiyaçları giderildi. Türk ordularında taarruz hazırlıkları son sürat yapılırken; SAD planı gereğince yüksek gizlilik uygulandı. Bu gizlilik çerçevesinde harekatın yapılacağı son ana kadar düşmanın harekattan haberi olmadı. Türk orduları plan çerçevesinde görev yerlerine geceleri ses ve ışık disiplinine uymak sureti ile kilometrelerce yol alıp; gündüzleri ağaç altında saklanarak, dinlenerek ilerledi. Stratejik aldatmalar hem askeri hem siyasi olarak devam etti. Yunan ordularını piyon olarak kullanan İngiltere bile Yunan ordusu imha edildikten sonra olanların farkına vardı. Türk orduları usul usul Afyon güneyine ve Türk süvarileri Ahır Dağından düşmanın arkasına yürürken düşman, hiçbir şeyin farkına varmadı. 

  26 Ağustos'ta başlayan taarruz düşmanın beklemediği yönde ve zamanda oldu. Motorsuz yıldırım harekatı ile ani bir baskınla düşmanın toparlanmasına bir daha fırsat verilmedi. Atatürk'ün deyimi ile düşman ordusu diye bir şey kalmadı. İleri harekat ile 9 Eylül 1922'ye kadar iki haftada 400-500 kilometre giden Türk orduları Batı Anadolu'da düşmanı imha edip, taarruz planını başarı ile uygulamıştır.

Konu ile ilgili Ayrıntılı Anlatım ve Kaynakçaya ulaşmak için BKZ.↴
http://www.sessiztarih.net/2020/06/buyuk-taarruz-planinin-temeli-kod-ad-sad.html

Derleyen: Ali ÇİMEN

Yorumlar

Yorum Gönder