Eisenhower Kimdir?

Dwight David Eisenhower 
(1890-1969)
II. Dünya Savaşı'nda görev alan ünlü ABD'li general ve savaştan sonra ABD'nin iki dönem arka arkaya başkanlığı yapan isimdir. Yedi çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olan Eisenhower, 14 Ekim 1890'da Teksas'ta doğdu. 1911'de ABD askeri akademisine girdi. 1915'de akademiyi bitirdi. ABD ordusunda çeşitli bölgelerde teğmen olarak hizmet verdi. I. Dünya Savaşı sırasında tank eğitim merkezini komuta etti. Yüzbaşı oldu. 1922-24 yılları arasında Panama Kanal Bölgesi'nde görev aldı. 1933 ise Genelkurmay Başkanı Mac Arthur'un yaveri oldu. 1933-1939 arasında Mac Arthur'un komutası altında Filipinler'de görev yaptı.

Müttefik Kuvvetler Başkomutanı Eisenhower
1942'de II. Dünya Savaşı sırasında, korgeneral Eisenhower, Müttefik devletlerin Kuzey Afrika'daki Meşale (Torch) Harekatı'nda komuta görevini üstlendi. Bu harekatı başarıyla sonuçlandırdıktan sonra generallik rütbesine yükselen Eisenhower, Sicilya'ya yönelik Amfibi Harekatı'na katıldı. ABD başkanı Roosevelt, Eisenhower'ı Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanlığı'na atadı. Böylece Fransa'nın kurtarılması amacıyla müttefikler tarafından yapılan ünlü Normandiya Çıkarması'nın komutanı oldu. Bu çıkarmada, Manş Denizi'nin geçilmesi emrini verdi. Yaklaşık dört bin civarında gemiyle, bir milyon civarındaki asker ile Normandiya Çıkarması'nı başlattı. Fransa'yı Alman işgalinden kurtardı. Büyük bir başarıya ve üne kavuştu. ABD'nin yeni kahramanı Eisenhower'dı.  Soğukkanlılığı, askeri yönetim becerisi, farklı uluslardan oluşan birlikleri komuta etme yeteneği, bu başarısında temel etkenlerdi.

Normandiya Çıkarması ve Komutan Eisenhower'in Paraşütçülerle Konuşması
Savaş sonrası ABD'de Kara Kuvvetleri Kurmay Başkanı oldu. Bu görevi sırasında emekli oldu. Crusade in Europe (Avrupadaki Savaşımız, 1949) adlı eseriyle satış rekorları kırdı. Başkan Truman'ın isteği ile NATO Başkomutanı oldu. 1953- 1961 yılları arasında ise iki dönem arka arkaya ABD'nin başkanlığını yaptı.

LİFE Dergisi Kapağında (1944)
Görev yaptığı dönem soğuk savaş yıllarıydı. Ortadoğu'da Sovyet yayılmacılığını önlemek amacıyla ünlü Eisenhower Doktrini'ni oluşturacaktı. Bu yıllarda Sovyetler Birliği'nin uzaya çıkmasıyla ülke içinde astronomi araştırmalarına önem vermemekle eleştirilecekti. Döneminde ise NASA'yı kuracak, Sovyetler Birliği ile yumuşama dönemine girilmeye başlanacaktı.

Eisenhowe SSCB Lideri Kruşçev ve Eşleri
Kitapları: 
*Crusade in Europe (Avrupadaki Savaşımız, 1949)

*Mandate for Change (Değişim İçin Yetki) (1963)

*Waging Peace (Barışı Sürdürme) (1965)

Ayrıca BKZ.→http://www.sessiztarih.net/2014/05/eisenhower-doktrini-nedir.html
Derleyen: Ali ÇİMEN

Yorumlar

  1. "Tarihi başarılarla dolu Türk ordusunu Almanlara karşı seyretmek isterdim." Eisenhower

    YanıtlaSil

Yorum Gönder