25 Nisan 2014 Cuma

Yurtdışına Geziye Çıkan İlk Osmanlı Padişahı Kimdir?

1 Yorum
Sponsor

   Yurtdışına geziye çıkan ilk ve son Osmanlı Padişahı Abdülaziz'dir. Sultan Abdülaziz, 21 Haziran 1867'de İngiltere, Fransa, Belçika, Avusturya, Prusya (Almanya) seyahatleri yapmıştı. Veliahtları II. Abdülhamit ve V. Murat'ı da bu geziye götürmüştü. Yaklaşık 46 gün süren bu gezideki siyasi amacı; Balkanlarda Rusya'yla ittifak halinde olan Fransa'ya Balkan politikalarını anlatmaktı. Avrupa'da gezdikçe buradaki modernleşmeye hayran kalan Abdülaziz'in yurda döndüğünde modernleşmeyi hızlandırdığı görüldü.

     İstanbul'da törenle uğurlanan Sultan Abdülaziz, önce İtalya'nın Napoli limanına sonra da Fransa'ya geçmiş, Marsilya'da III. Napolyon tarafından görkemli bir biçimde karşılanmış ve ağırlanmıştı. Fransız İmparatoriçesi Eugenie ile tanışmış ve kendisini İstanbul'a davet etmişti. Kraliçeden etkilendiği belirtilen Abdülaziz'in kraliçeye olan samimiyeti, dedikodular üretmişti. İngiltere'de sultana gösterilen sıcaklık Fransa'daki gibi olmadı. İngiliz Kraliçesi Victoria, devlet töreni gerçekleştirmiş, sultana soğuk ve resmi bir biçimde İngiliz nişanı takmıştı.

   Bir ayı aşkın süren bu gezinin maliyetinin ağır olması hazineyi olumsuz bir biçimde etkiledi. Sultan Abdülaziz bu geziyle Osmanoğullarında bir ilki ve bir sonu gerçekleştirmiş oldu.

Ayrıca BKZMısır eyaletine seyahat eden ilk ve tek Osmanlı Padişahı Kimdir?


Derleyen: Ali ÇİMEN
  
Sponsor

1 yorum: