16 Şubat 2014 Pazar

Milne Hattı Nedir?

Yorum Yap
Sponsor

Milne Hattı

İstanbul işgal kuvvetleri komutanlarından İngiliz General Milne, Anadolu'nun batısında Türklerle Yunanlılar arasında bir sınır belirledi. Bu sınıra Milne Hattı denir. Belirlenen bu sınırı, 3 Kasım 1919'da Harbiye Nezareti'ne (Savaş Bakanlığı) bildirdi. Milne Hattı; Ayvalık'ın kuzeyindeki Aymazdağı'ndan güneye doğru Tatarköy, Keşelli, Sart, Bademlik, Umurlu, Selçuk'tan geçiyordu.

Yunan propagandası,Türklerin Rumları katlettiği biçiminde yansıtılmıştı. Hatta İtalyanların Türkleri bu konuda himaye ettiğini bile iddia ettiler. Yunan başbakanı Venizelos Türklerin, İtalyan işgal bölgesini üs olarak kullandıklarını, Türk askeri gücünün yeniden büyüdüğünü belirtiyordu. Konya yakınlarında 60.000 Türk askerinin toplandığını, yakında 300.000 kişilik bir ordunun kurulacağını iddia ediyordu. Bu yüzden de Yunan işgal sınırının saptanmasını ya da bir sınır tanınmamasını, Türk ve Yunan kuvvetleri arasına müttefik askerlerin yerleştirilmesini istiyordu. İzmir Barış Konseyi, bu istekleri reddetti. Fakat konsey, İtalyan- Yunan anlaşmazlığına bir çözüm getirmek ve Yunanlıların stratejik durumlarını saptamak için General Milne başkanlığında bir soruşturma kurulu oluşturdu. 

General Milne, Paris Barış Konferası'na gönderdiği telgrafla Türk- Yunan kuvvetleri arasında ciddi bir mücadelenin sürdüğünü, milli kuvvetlerin Yunanlıları vatanlarından atabilmek için çarpıştıklarını, Osmanlı'yı dinlemediklerini, askeri birliklerin ve komutanların da hükümet emirlerine aykırı hareket ettiklerini bildirdi. İki taraf arasında hat oluşturulmasını belirtti.  Hat önerisi benimsendi.  Milne Hattı, 3 Kasım 1919'da  Yunanlılar'ın Türk saldırılarına karşı güvenliği sağlama esasına göre çizildi.

Milne Hattı, Anadolu'da büyük tepki çekti. Mitingler ile protesto edildi. Kuvay-i Milliyeciler tarafından bu hat tanınmadı.Denizli yöresinde bulunan Demirci Mehmet Efe; ''Biz Osmanlı Devleti'nin isteği ve izni ile milli harekete girişmedik, kendiliğimizden ayaklandık.'' diyerek bu hattı tanımadı. Mustafa Kemal Paşa, 31 Aralık 1919'da komutanlara, Yunanlıların Batı Anadolu'yu işgal için geldiklerini, bu sebepten dolayı silahlı direnişin devam etmesi gerektiğini bildirdi. 

Yunanlılar 18 Ocak 1920'de Milne Hattı'nı aşmak amacıyla Soma ve Salihli cephelerinden harekete geçti. Fakat geri çekilmek zorunda kaldı. 22 Haziran 1920'de başlayan Yunan saldırısı, Milne Hattı'ndan başladı. Bu yapay sınır, bu saldırı ile birlikte ortadan kalktı. Fakat Türk ve Yunan kuvvetleri arasında, bu hatta önemli bir çarpışma olmadı.

Hazırlayan: Ali ÇİMEN

BATI CEPHESİ

Sponsor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme