Osmanlı'nın İlk ve Tek Piyanist Padişahı Kimdir?

   V. Murat (30 Mayıs 1876- 31 Ağustos 1876) ilk kez piyano çalan, piyanist olan Osmanlı padişahıdır. Birçok şarkı bestesi yapmış Osmanlı padişahıdır. Bestelerini Batı müziği tarzında yapmıştır. Osmanlı padişahları tarafından en çok şarkı bestesi yapan padişahtır. Mızıka-i Hümâyun Komutanı Guatelli Paşa ve Augusto Lombardi adlı müzisyenlerden solfej ve piyano dersleri almıştır. Piyano için bestelediği vals, schottische, quadrille, polka gibi dans müziği formunda eserleri bulunmaktadır. Torunu Celile Sultan için de bir polka bestelemiştir.

   Sultan Abdülmecid'in en büyük oğlu olarak 21 Eylül 1840'da doğan V. Murat, çok iyi bir eğitim yaşamı geçirdi. Başta Türkçe dersi olmak üzere Arapça kitabet, divan edebiyatı ve Fransızca gibi dersler aldı. İyi derece Fransızcası olan V. Murat, batılı tarzda düşünen ve yaşayan alafranga bir veliaht idi. Meşrutiyet taraftarı idi. Jön Türk (Genç Osmanlılar) ile sıkı bir bağı vardı.

  Osmanlı Tarihi boyunca en kısa süre (93 gün) tahtta kalan padişah V. Murat'tır. Psikolojik rahatsızlıkları nedeniyle tahttan indirildi. Yerine kardeşi II. Abdülhamid geçti.Derleyen: Ali ÇİMEN

Kaynakça:

→Aynur ÇÖMLEKÇİ, "V. Murad'ın Tahta Çıkışının ve Saltanatının Yabancı Basına Yansımaları", Uluslararası Sosyal Araştırmalar Dergisi, Cilt:12, Sayı: 63, Nisan 2019, s.307-316.


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?