En Az Süre TC. Cumhurbaşkanlığını Yapan Abdülhalik Renda Kimdir?

   Türkiye Cumhuriyeti Tarihi'nde sadece bir günlük cumhurbaşkanlığı görevi bulunan ve İzmir'in Yunan işgalinden kurtarılmasından sonra ilk İzmir Valisi görevinde bulunan ünlü siyasetçi Mustafa Abdülhalik Renda'dır. Ayrıca TBMM'nin sivil kökenli, asker olmayan ilk meclis başkanı da Abdülhalik RENDA'dır. Yine en uzun süre görev yapan TBMM başkanıdır.
   
  1881'de Yanya'da doğdu. 1903'te İstanbul'da Mülkiye'yi (Siyasal Bilgiler Fakültesi) bitirdi. Çeşitli yerlerde öğretmenlik, memurluk ve valilik görevlerinde bulundu. I. Dünya Savaşı sonrası Malta'ya sürüldü. Malta Sürgünü dönüşü Milli Mücadele saflarında siyasi ve bürakratik görevler aldı. 9 Eylül 1922'de İzmir'in düşman işgalinden kurtarılmasından 10 gün sonra, 19 Eylül'de, yeni kurulan Türkiye'nin ilk İzmir Valisi oldu. Çankırı  milletvekilliği, Ziraat Bankası Genel Müdürlüğü görevleri dışında 4 kez Milli Savunma Bakanlığı yaptı.

   1 Mart 1935- 5 Ağustos 1946 yılları arası en uzun süre TBMM Başkanlığı yapan siyasetçi oldu. 10 Kasım 1958'de Türkiye'nin kurucusu Gazi M. Kemal Atatürk'ün vefatı ile 11 Kasım'a kadar TC. Cumhurbaşkanlığı'na vekalet etti. Bu açıdan en kısa süreli Cumhurbaşkanıdır. M. Abdülhalik Renda, aktif siyasetten çekildikten sonra, 1 Ekim 1957'de İstanbul'da vefat etti.Derleyen: Ali ÇİMEN


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Yurt Açan-Yurt Tutan-Yurt Kurtaran Savaşları Nedir?

Tevaif-i Mülük Devletler Ne Demektir?