TBMM'nin İlk Kez Dış Temsilcilik Açtığı Ülke Neresidir?

   TBMM, ilk dış temsilciliğini Azerbaycan'ın başkenti Bakü'de açmıştır. Mahmut Şevket Esendal ise ilk dış temsilci sıfatı ile Azerbaycan'a atanmıştır.

   TBMM'nin açılmasından on gün sonra, 3 Mayıs 1920'de Ankara hükümeti kuruldu. Ankara Hükümeti de ilk dış temsilciliğini kardeş ülke Azerbaycan'a açtı. Azerbaycan henüz SSCB'ye bağlı bir ülke değildi. 15 Ağustos 1920 tarihinde TBMM reisi Mustafa Kemal Paşa imzalı gönderilen güven mektubunda; ''Memduh Şevket Bey TBMM hükümetinin mümessil-i murahhasıdır...'' ibaresi geçiyordu. 

   TBMM'nin Bakü Dış Temsilciliği tam kadrolu bir elçilik gibi işlev görmeye başladı. Fakat SSCB'nin Azerbaycan üzerinde baskıları artmaya başlayınca Azerbaycan bağımsızlıktan uzaklaşıp SSCB kontrolüne girmeye başladı. Bunun üzerine Memduh Şevket Bey, 1 Kasım 1923 tarihinde Bakû kentinden ayrıldı. Kendi yerine de Ferit Beyi vekil bıraktı. Ferit Bey, bu tarihten itibaren 31 Mart 1924'e kadar burada temsilci vekil sıfatı ile kaldı. 31 Mart günü Azerbaycan hepten SSCB'ye (Sovyet Sosyalist Cumhuriyetleri Birliği) katılınca TBMM'nin Azerbaycan Dış Temsilciliği kapandı. Ancak 67 yıl sonra Azerbaycan'a dış temsilcilik açılabildi. 

KAYNAK: ŞİMŞİR, Bilal N. , ''Cumhuriyetin İlk Çeyrek Yüzyılında Türk Diplomatik Temsilcilikleri ve Temsilcileri (1920-1950)'', Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi, Cilt XXII, Sayı 64-65-66, s. 15-90.

Genel Ağ üzerinden makaleye ulaşmak için BKN.
Derleyen: Ali ÇİMEN


Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi Cilt: XXII / Mart-Temmuz-Kasım 2006 / Sayı: 64

Atatürk Araştırma Merkezi Dergisi Cilt: XXII / Mart-Temmuz-Kasım 2006 / Sayı: 64

Yorumlar