Akritas Planı Nedir?

   Kıbrıs'taki Türk halkının ani bir askeri hareketle püskürtülmesi ve yok edilmesi sonrası Kıbrıs Adasının Yunanistan'a siyasi açıdan bağlanmasına dayanan plana Akritas Planı denir. 

    Siyasi ve askeri ayaklı bir plandır. 21 Nisan 1966 tarihli Patris gazetesinde yayımlandı.  ''Akritas'' İçişleri Bakanı Polikarpos Yorgacis'in kod adı idi. Yorgacis, Akritas Planının baş hazırlayıcılarından biriydi. Cumhurbaşkanı Makarios ve Meclis Başkanı Klerides de bu plan da aktif rol oynadılar.

  Plana göre; Lefkoşa'da Türk bölgelerine girilecek, sonra Türklerin ve Rumların birlikte yaşadığı karma köylerde Türkler baskı altına alınacak; ekonomik baskılara maruz bırakılacaktı. Böylece adadan uzaklaşmaları sağlanacaktı. Plana göre bir diğer hareket tarzı ise  Türk mahallerine silahlı saldırılarda bulunulup bölgeyi ele geçirmek ve Türkiye'den gelecek muhtemel müdahaleye karşı önlem almaktı. Plan, yıllarca sabırla ve gizlilikle oluşturulmuştu. Fakat askeri harekatların 10 gün içinde tamamlanmasını öngörüyordu. Bir oldu-bitti planlaması olduğu belliydi. 

   1960 yılında kurulan Kıbrıs Cumhuriyeti'nde, cumhuriyetin Rum tarafı; cumhurbaşkanı Makarios başta olmak üzere barışçıl yaşam için mücadele etmek yerine faşizan bir biçimde gizlice yaptıkları  Akritas Planıyla ada Türklerini yok etmeyi ve Yunanistan'a bağlanmayı amaçlamışlardır. Faşist, ayrılıkçı, barbar tavırlar ve planlar adanın kuzey ve güney diye ikiye bölünmesine yol açacaktı. Bu tavır, Kıbrıs Sorununun sürmesine ve çözümsüzlüğe gitmesine yol açmıştır.


Yorumlar