TBMM'yi Taniyan İlk İtilaf Devleti Kimdir?

Fransa, Sakarya Savaşı sonrası yapılan 20 Ekim 1921 Ankara Anlaşması ile TBMM'yi, Misak-ı Milli'yi tanıyan ilk İtilaf devleti olmuştur.

Fransa baş temsilcisi, Fransa eski bakanlarından Henry Franklin-Bouillon ile TBMM Dışişleri Bakanı Yusuf Kemal Bey (Tengirşek) arasında yapılan görüşmeler sonucunda Fransa Misak-ı Milli'yi resmen tanıdı.

Ayrıca bakınız: Henry Franklin-Bouillon; http://www.sessiztarih.net/2013/11/franklin-bouillon.html


Yorumlar

  1. Hocam tarih bilginize güvenerekten bir konuda açıklık getirmenizi istediğim bir durum var. Tüm kaynaklarda TBMM'yi tanıyan ilk İtilaf Devletinin Fransa (Ankara Anlaşması) olduğu yazmakta anca Sovyet Rusya 1.Dünya Savaşı'na (Çarlık) Rusya olarak katılmış ve TBMM ile Moskova anlaşması imzalamıştır. Tarihlerine bakacak olursak 16 Mart 1921 Moskova ve 20 Ekim 1920'de de Ankara Anlaşması imzalanmış. Bu durumda TBMM'yi tanıyan ilk İtilaf Devleti yönetim şekli değişmiş olan Sovyet Rusya olmuyor mu ?

    YanıtlaSil
  2. Demir Bey, 1917 Ekin Devrimi ile Bolşevikler Rus Çarlık düzenini ortadan kaldırarak Sovyet Rusya'yı kurdular. Çarlık Rusyasının I. Dünya Savaşı'nda emperyalistlerle müttefik olduğunu belirterek I. Dünya Savaşından da Brest Litovsk ile çekildiler. Sovyet Rusya anti-emperyalist bir tavrın iddiası içindeydi... Bu yüzden Çarlik Rusyasının siyasi devlet yapısından farklıdır... Rusların 1917den sonraki devamı diye Sovyet Rusyası itilaf devletlerinin içinde görmek yanılgı olur.

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?