Pearl Harlbor Baskını'nı Planlayan ve Düzenleyen Kimdir?

Japon Amiral Isoroku Yamamoto (1884-1943) II. Dünya Savaşı sırasında Amerika'nın savaşa girmesine neden olan Pearl Harlbor Limanı baskınının planlayıcısı ve düzenleyicisiydi.

Isoroku Yamamoto
ABD'de askeri eğitim alan Yamamoto, 1925'den 1927'ye kadar Vaşintın'da (Washington) deniz ataşesi (askeri elçi) olarak görev yaptı. Bu esnada ABD'yi yakından tanıdı. 1939'da Japonya Donanması Komutanlığı'na getirildi. Asya'nın Asyalılara ait olduğunu savunan ünlü amiral, Almanya'nın müttefikliğine soğuk bakmakta, Amerikalıların ve Avrupalıların Asya'dan uzak durması gerektiğine inanmaktaydı.

ABD başkanı Roosevelt'in Japonya'ya uyguladığı petrol ambargosu Japon ekonomisini yıpratınca, Japonya çareyi savaşmakta buldu. Takvim yaprakları 7 Aralık 1941'i gösterirken ABD'ye bağlı Pasifikte'ki ünlü Hawaii takımadalarının Honolulu'daki hava üssü Pearl Harlbour'a, Japonya büyük bir baskın düzenledi. Kısa bir süre içinde ABD'nin deniz ve hava filosu büyük bir kayba uğratıldı. Yamamoto'nun bu tarihi planı uygulaması, ABD'nin II. Dünya Savaşı'na girmesi için geçerli bir nedendi. Savaşın seyri değişecekti.

Pearl Harlbour Baskını ve Arizona Zırhlısı
Amiral Yamamoto, ABD savaşa girdikten sonra Midway ve Coral Deniz Savaşları da dahil olmak üzere 18 ay boyunca Pasifik'teki tüm deniz harekatlarını sevk ve idare etti. 1943'de ise Yamamoto'nun bir deniz harekatının şifreleri ABD tarafından çözüldü. Bununla birlikte ABD tarafından uçağı düşürülmek suretiyle öldürüldü. Japonya, bir süre Yamamoto'nun ölümünü sakladı. Fakat onun ölümü ile Pasifik'te savaşın seyri değişmeye başladı. Rüzgar, bundan sonra ABD tarafından esmeye başladı.

Yorumlar

  1. Isoroku Japonca 56 demektir. 6. evlat olarak dünyaya geldiğinde babası 56 yaşındaymış ve bu yüzden bu ad verilmiş....

    YanıtlaSil

Yorum Gönder