Mançurya Neresidir, Kısa Tarihçesi Nedir?

   Japonya'nın II. Dünya Savaşı öncesi işgal ettiği Çin'in kuzeydoğu bölgesidir. II. Dünya Savaşı'nın nedenlerinden biri olarak Japonya'nın Mançurya bölgesini işgali gösterilebilir. Mançurya Bölgesi'nin batısında Moğolistan, doğusunda, Sibirya, güneyinde Çin, güneydoğusunda Kore yer alır. Sarıdeniz'in güneyindeki bu bölge, Çin Halk Cumhuriyeti'nin kuzeydoğu bölgesi ve Rusya'nın Primorski bölgelerini kapsamaktadır. Bölgenin yerli adı Mançular, Mançurya'ya adını vermiştir.

Mançurya (Manchuria)

   XIX. yüzyılın sonlarından itibaren Mançurya Bölgesi dünya siyasetinde önemli bir rol aldı. Hem Rusya hem de Meiji Restorasyonu ile sanayileşen Japonya, Çin'in bu bölgesine göz koymuşlardı. 1904-1905 Rus- Japon Savaşı'nın temel nedeni de Mançurya'ydı. Savaşın galibi olan Japonya ise sonunda Mançurya'yı ele geçirmişti. 1924 yılında Ruslar Mançurya'daki tüm haklarını Japonlara devredince Mançurya bölgesi tamamen Japon denetimine geçti. 

   1931'de Mançurya'daki bir tren yoluna yapılan sabotaj, Japonya'nın yöreye asker çıkarmasına bahane oldu. Yöre, işgal edilmişti. Milletler Cemiyeti bu durumu kınadı. Fakat Japonya, Mançukuo Devleti adında bölgede kendilerine bağlı bir devlet oluşturdu. Bu süreçte Japonlar ve Koreliler bölgeye göç etmeye başladı. 1945'te Sovyet Ordusu Mançurya'yı aldı. Bölgenin büyük bir kısmı Çin yönetimine bırakıldı. Bölgede komünistler ile milliyetçilerin çekişmesi başladı. Komünistler milliyetçileri Mançurya'da yenince Çin'in egemenliği pekişti. 1948 sonrası Mançurya Çin'in önemli bir bölgesi durumuna geldi. 

Derleyen: Ali ÇİMEN

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?