Milli Kongre Cemiyeti Nedir?

Milli Kongre Cemiyeti

Yararlı cemiyetlerdendir. Kurtuluş Savaşı'nda Kuvay-i Milliye terimini ilk kez kullanan dernektir. Diğer müdafa-i hukuk cemiyetlerinden farklı olarak sadece bir bölgeyi değil tüm yurdun kurtarılması gerektiğini basın ve yayın yoluyla belirten cemiyettir.

29 Kasım 1918'de kuruldu. Göz doktoru Esat Işık öncülüğünde 70 civarında örgüt ve kuruluşun ikişer temsilci göndermesiyle İstanbul'da kuruldu. Bu örgütler arasında Radikal Avam Fırkası, Hürriyetperver Avam Fırkası hatta İttihat ve Terakki yerine kurulmuş olan Teceddüt Fırkası gibi çeşitli parti ve dernekler vardı. 

Kurtuluş Savaşı döneminin en uzun ömürlü örgütlerinden biriydi. Damat Ferit Paşa'nın baskılarına rağmen ayakta kalmayı başarabilmişti. Son Osmanlı Mebusan Meclisi'nde Misak-ı Milli'nin kabul edilmesi için yoğun çaba harcadı.

Milli Kongre Cemiyeti'nin programında amaç, iki ayrı maddede şöyle belirtilmişti:

*Bütün Kuvay-i Milliye'yi (ulusal güçleri) birleştirmek.

*Vatanın haklarını ve yararlarını koruyacak ve gerçekleştirecek yolları sağlamaya çalışmak.

Genelde geniş çaplı bir iş birliğine yönelik olan Milli Kongre hareketi, umulan etkinliği tam anlamıyla sağlayamadı. Fakat İzmir'in işgalini protesto için 23 Mayıs'ta düzenlenen ünlü Sultanahmet Mitingi, ses getirmişti. Cemiyet, 16 Mart 1920'de İstanbul'un İtilaf Devletleri tarafından resmen işgaliyle çalışmalarını sona erdirdi.

Yorumlar

  1. Çok güzel anlatmış elinize sağlik

    YanıtlaSil
  2. Ben bir şey anlamadım biraz daha açık anlatır mısınız

    YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?