Ana içeriğe atla

Atatürk'ün Yazdığı Eserlerin İsimleri Nelerdir?

ATATÜRK'ÜN YAZDIĞI ESERLER

Gazi M. Kemal Atatürk, hayatı boyunca çevirileri ile birlikte 14 yazılı eser kaleme aldı. Üç grupta ele aldığımızda Atatürk'ün eserleri şunlardır:


SİYASİ ALANDA YAZDIĞI ESERLER:
 
*NUTUK (SÖYLEV)

*ATATÜRK'TEN MEKTUPLAR

*ATATÜRK'ÜN SÖYLEV VE DEMEÇLERİSOSYAL VE KÜLTÜREL ALANDA:

*ATATÜRK'ÜN HATIRA DEFTERİ

*VATANDAŞ İÇİN MEDENİ BİLGİLER

*GEOMETRİ KİTABI

*KARLSBAD HATIRALARI

ASKERİ ALANDA:

*BÖLÜĞÜN MUHAREBE TALİMİ 

*TAKIMIN MUHAREBE TALİMİ

*ZABİT VE KUMANDAN İLE HASBİHAL 

*CUMALI ORDUGAHI

*TAKTİK TATBİKAT GEZİSİ

*BİRİNCİ TAKTİK MESELESİNİN ÇÖZÜMÜ

*TAKTİK MESELELERİNİN ÇÖZÜMÜ VE EMİRLERİN YAZILMASINA İLİŞKİN ÖĞÜTLER

*ASKERİ EĞİTİM ÖĞRETİME DAİR GÖRÜŞLER

*ARIBURNU MUHAREBELERİ RAPORU Mustafa Kemal Atatürk'ün en büyük eseri, TÜRKİYE CUMHURİYETİ'dir.

Derleyen: Ali ÇİMEN

Yorumlar

 1. Kur'an-ı Kerim in Türkçe yazılmasıda Yardımınıda yazarsanır sevirim. (Kendi imkanlarıyla yaptırmıştır. devlettin hazinesinden değildir.)

  YanıtlaSil
 2. elmalılı Hamdi Yazır'a Kur'an-ı Kerim'in tercümesini kendi özel hesabından yaptırmıştır. en kısa sürede konu başlığı açalım.Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 3. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. bu bilgilerin kaynakçası ne öğrenebilir miyim ödevim varda yarına o yüzden çabuk cevap verirseniz sevinirim

  YanıtlaSil
 6. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 7. Kaynak olarak. www.sessiztarih.net sayfasını gösterebilirsiniz.

  YanıtlaSil
 8. çok güzel bir site işime çok işey yaradı

  YanıtlaSil
 9. çok güzel bir site işime çok işey yaradı

  YanıtlaSil
 10. Teşekkür ederiz; isterseniz M. Kemal Ataürk ile ilgili diğer konularımıza da göz atabilirsiniz.

  YanıtlaSil
 11. Ali Çirmen size ne kadar teşekkür etsem az olacaktır.Sizi kpss adayı olarak takip edenlerdenim ve beni Google sonuç kısmından zap yaparak araştırma yapma külfetinden kurtardınız çünkü bulmak isteyeceğim bilgilerin hepsi sitenizde mevcut hayatınızda ve sitenizde başarılarınızın devamını dilerim..

  YanıtlaSil
 12. Değerli öğrencilerimize yaptığın gönderme EFSANE olmuş tebrik ederim :)

  YanıtlaSil
 13. Yazılmasını istediğiniz konuları, alicimen3333@gmail.com adresine mail atarak isteyebilirsiniz Özgün Bey. Teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 14. ... Bu arada o, bir gönderme değil. Yıllardan beri derslerimizde belirttiğimiz bir gerçek ve Atatürk'ün en büyük eserim dediği şey: Cumhuriyet... Değerli Lahmacun Küreği kardeşim :-)... Saygılarımızla.

  YanıtlaSil
 15. Keske tarihleri de yazsaydiniz. O zaman çok daha iyi olurdu. Ama yinede elinize saglik..

  YanıtlaSil
 16. Çok güzel olmuş. İşime çok yaradı. Çok teşekkürler... [☆ CUMHURİYET [☆

  YanıtlaSil
 17. Atatürk o kadar başarılı ki bu kadar büyük bir milleti bize bıraktı ona saygılarımla...

  YanıtlaSil
 18. NUTUK, bütün liselerde ve imam hatip okullarında ders olarak okutulsa ne kadar güzel olur.

  YanıtlaSil
 19. Teşekkürler sayende dersten artı aldım çok yardımcı oldun...

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Bu blogdaki popüler yayınlar

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?

Örnek: Hicrî 1431 yılını Miladi Takvime Çevirme Aşamaları: I. Aşama : 1441 Hicrî yıl 33 sayısına bölünür. Çünkü 1 Hicri yıl yaklaşık 354 gündür. Hicrî takvim kamerî, yani aya dayalı düzenlenir. Güneşe dayalı düzenlenen Miladi Takvimde ise 1 miladi yıl yaklaşık 365 gündür. İki takvim arasında bir yıllık sürede 11 günlük fark görülür. Bu fark toplamda her 33 yılda 1 yıl olmuş olur. 1431/ 33 = 43,36...→ yaklaşık 43. Böylece 33 yılda 1 yıllık farktan 1431 yılda kaç yıl fark olduğu ortaya çıkar. II. Aşama :  Yukarıda çıkan sonuç, Hicri yıldan çıkarılır. 1431-43= 1388 Böylece Hicri Takvimin Miladi takvim ile arasındaki fark düzeltilmiş oldu. III. Aşama : Yukarıda çıkan sonuç yıl farkı alınmış hicri tarihtir. Son olarak bu sonuca iki takvim arasında 622 yıl farkı eklenir. Hicrî Takvim başlangıcı, İslam Dini Peygamberi Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye Hicreti olayıdır. Bu olay Miladi 622'de olmuştur. 622 rakamı   iki takvim arasındaki yıl farkı

Yurt Açan-Yurt Tutan-Yurt Kurtaran Savaşları Nedir?

Tarihte; Malazgirt Savaşı "Yurt Açan Savaş", Miryokefalon Savaşı "Yurt Tutan Savaş", Büyük Taarruz "Yurt Kurtaran Savaş", Dandanakan Savaşı "Devlet Kuran Savaş" olarak nitelendirilir.    26 Ağustos 1071'de Büyük Selçuklu Devleti ile Anadolu'ya egemen olan Bizans İmparatorluğu arasında Malazgirt Meydan Savaşı yapıldı. BSD Sultanı Alparslan'ın orduları Romen Diyojen'in Bizans Ordusunu hezimete uğrattı. Bu savaştan sonra Türkler Anadolu'yu yurt edinmeye başladı. " Anadolu'nun kapıları Türklere açıldı."    11 Eylül 1176'da Anadolu Selçuklu Devleti ile Bizans İmparatorluğu arasında Denizli-Isparta arasındaki bölgede Miryokefalon  ( Myriokephalon)  Savaşı yapıldı. Bizans İmparatorluğu'nun bu savaştaki amacı Türkleri Anadolu'dan çıkarmaktı. ASD Sultanı II. Kılıç Arslan'ın orduları Bizans ordularını bozguna uğrattı. Böylece Anadolu'nun Türk yurdu olduğu kesinleşti. Türklerin Anadolu'dan atılamay

Tevaif-i Mülük Devletler Ne Demektir?

   Abbasi Devleti'nin (750-1258) merkezi otoritesinin zayıflaması ve Abbasiler'e bağlı yöneticilerin (Emir'ül Umeralar) kendi bölgelerinde bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile ortaya çıkan feodal devletlere Tevaif-i Mülük Devletler denir. Tevaif'ül Mülük Devletler, Abbasiler'in çözülmesine ve parçalanmasına zemin hazırlamıştır.  Ayrıca BKZ. → Emir'ül Umera Nedir? ↴ http://www.sessiztarih.net/2014/08/emirul-umera-nedir.html Tevaif-i Mülük Devletler    şunlardır: * Mısır 'da; - Tolunoğulları (Mısır'da kurulan ilk Türk- İslam Devleti) - İhşitler (Akşitler) (Mısır'da kurulan 2. Türk-İslam Devleti) Ayrıca BKZ. → Hicaz'a egemen olan ilk Türk devleti ↴ http://www.sessiztarih.net/2014/05/hicaza-egemen-olan-ilk-turk-devleti.html - Fatimiler (Şii Arap Devleti) * İran 'da; - Tahiriler - Saffariler - Büveyhoğulları * Horasan 'da; - Samanoğulları * Kuzey Afrika 'da; - Ağlebiler - İd