Atatürk ve Nöbetçi Türk Askeri

Atatürk'ten Anılar 14: Atatürk ve Nöbetçi Türk Askeri

1930 sonrası Avrupa, faşist ve yayılmacı iktidarların lider olduğu bir dönemdeydi. Sınırlarını korumak için Türkiye Cumhuriyeti, özellikle Ege kıyılarında güvenliği artırıyordu. Herhangi bir sızmaya karşı askerler devamlı uyarılıyordu.

Bir gün Atatürk'ün teftişe geleceği duyuldu. Atatürk, beklenilen gün teftişe geldi. Savunma mevzilerinden birine giden yolun dönemmecinde birdenbire durdu. Yanındakilere beklemelerini söyledi. Mevziye doğru kendi başına gitmeye karar verdi. Alandaki bir mehmetçiğin yanına doğru yürümeye başladı. Uzaktan gelen sivilin kendisine yaklaştığını gören nöbetçi mehmetçik, silahına davrandı. daha fazla yakşalmasına izin vermeden gür bir sesle ''Dur'' çekti. Atatürk bu ihtarla durdu ve konuşmaya başladı:

-Sen beni tanımıyor musun? Ben kimim?

-Mustafa Kemal Paşa'sın komutanım

-Peki sen benim Mustafa Kemal olduğumu biliyorsun da hala neden yasak, diyorsun?

Mehmetçik kısa bir süre sessiz kaldı. Sessizce düşünmeye başladı. Herlade teftişten haberi vardı. Fakat Atatürk'ün yanında bir kalabalık grupla buraya gelmesi gerekmez miydi? Mehmetçik, bu düşünceler arasında şu konuşmayı yaptı:

-Komutanım, Mustafa Kemalsin Mustafa kemal olmasına fakat düşmanların işine akıl sır ermez. Birni sana benzetir içeri sokarlar. Bizim yüzbaşıyı al da birlikte gelseniz keşke komutanım.

Bu olay Atatürk'ün hoşuna gitti. Geri döndüğünde komutanlarına bunu anlattı. Nöbetçi er, bundan sonra da çavuşluğa yükseltildi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Yurt Açan-Yurt Tutan-Yurt Kurtaran Savaşları Nedir?

Tevaif-i Mülük Devletler Ne Demektir?