Ana içeriğe atla

Atatürk ve Nöbetçi Türk Askeri

Atatürk'ten Anılar 14: Atatürk ve Nöbetçi Türk Askeri

1930 sonrası Avrupa, faşist ve yayılmacı iktidarların lider olduğu bir dönemdeydi. Sınırlarını korumak için Türkiye Cumhuriyeti, özellikle Ege kıyılarında güvenliği artırıyordu. Herhangi bir sızmaya karşı askerler devamlı uyarılıyordu.

Bir gün Atatürk'ün teftişe geleceği duyuldu. Atatürk, beklenilen gün teftişe geldi. Savunma mevzilerinden birine giden yolun dönemmecinde birdenbire durdu. Yanındakilere beklemelerini söyledi. Mevziye doğru kendi başına gitmeye karar verdi. Alandaki bir mehmetçiğin yanına doğru yürümeye başladı. Uzaktan gelen sivilin kendisine yaklaştığını gören nöbetçi mehmetçik, silahına davrandı. daha fazla yakşalmasına izin vermeden gür bir sesle ''Dur'' çekti. Atatürk bu ihtarla durdu ve konuşmaya başladı:

-Sen beni tanımıyor musun? Ben kimim?

-Mustafa Kemal Paşa'sın komutanım

-Peki sen benim Mustafa Kemal olduğumu biliyorsun da hala neden yasak, diyorsun?

Mehmetçik kısa bir süre sessiz kaldı. Sessizce düşünmeye başladı. Herlade teftişten haberi vardı. Fakat Atatürk'ün yanında bir kalabalık grupla buraya gelmesi gerekmez miydi? Mehmetçik, bu düşünceler arasında şu konuşmayı yaptı:

-Komutanım, Mustafa Kemalsin Mustafa kemal olmasına fakat düşmanların işine akıl sır ermez. Birni sana benzetir içeri sokarlar. Bizim yüzbaşıyı al da birlikte gelseniz keşke komutanım.

Bu olay Atatürk'ün hoşuna gitti. Geri döndüğünde komutanlarına bunu anlattı. Nöbetçi er, bundan sonra da çavuşluğa yükseltildi.

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Misak-ı Milli'den verilen ilk taviz Batum'dur . Sovyet Rusya ile TBMM arasında 16 Mart 1921'de imzalanan Moskova Anlaşması'nda Sovyetler, TBMM'nin Misak-ı Milli sınırlarını tanımıştı. Ancak Sovyetler Birliği TBMM'nin daha önce Ermenistan ve Gürcistan ile imzaladığı anlaşmalarda belirlenen sınırı, Batum'un Gürcistan'a bırakılması şartıyla tanıdı. Gürcistan, Bolşevik rejiminin önemli uydu devletlerinden biri haline gelmişti. Lazistan'ın liman kenti Moskova Anlaşması ile Gürcülere bırakılmasına rağmen 20 Mart 1921'de Sovyetlerin ünlü Kızıl Ordu birlikleri, bölgedeki TBMM birliklerine saldırmış, hatta bir kısmını esir almıştı. Çünkü Moskova Anlaşması'nın haberi Batum'a ulaşmamıştı.  BATUM

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?

Örnek: Hicrî 1431 yılını Miladi Takvime Çevirme Aşamaları: I. Aşama : 1441 Hicrî yıl 33 sayısına bölünür. Çünkü 1 Hicri yıl yaklaşık 354 gündür. Hicrî takvim kamerî, yani aya dayalı düzenlenir. Güneşe dayalı düzenlenen Miladi Takvimde ise 1 miladi yıl yaklaşık 365 gündür. İki takvim arasında bir yıllık sürede 11 günlük fark görülür. Bu fark toplamda her 33 yılda 1 yıl olmuş olur. 1431/ 33 = 43,36...→ yaklaşık 43. Böylece 33 yılda 1 yıllık farktan 1431 yılda kaç yıl fark olduğu ortaya çıkar. II. Aşama :  Yukarıda çıkan sonuç, Hicri yıldan çıkarılır. 1431-43= 1388 Böylece Hicri Takvimin Miladi takvim ile arasındaki fark düzeltilmiş oldu. III. Aşama : Yukarıda çıkan sonuç yıl farkı alınmış hicri tarihtir. Son olarak bu sonuca iki takvim arasında 622 yıl farkı eklenir. Hicrî Takvim başlangıcı, İslam Dini Peygamberi Hz. Muhammed'in Mekke'den Medine'ye Hicreti olayıdır. Bu olay Miladi 622'de olmuştur. 622 rakamı   iki takvim arasındaki yıl farkı

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

* Osmanlı Borçları Özet için BKZ.↴ http://www.sessiztarih.net/2020/06/osmanli-borclari-dis-borc-sorunu-ozet.html Ayrıntı bilgi için BKZ.↴ http://www.sessiztarih.net/2020/06/osmanli-borclari-dis-borclar-sorunu.html * Yabancı Okullar Özet bilgi için BKZ. ↴ http://www.sessiztarih.net/2020/06/yabanci-okullar-sorunu-ozet.html Ayrıntı bilgi için BKZ.↴ http://www.sessiztarih.net/2020/06/osmanlidan-turkiyeye-yabanci-okullar.html * Hatay Sorunu * Bozkurt-Lotus Olayı Konu ayrıntısı için içeriğe BKZ↴ http://www.sessiztarih.net/2020/06/bozkurt-lotus-davasi-ve-onemi-nedir.html * Adana- Mersin Demiryolu'nun Millileştirilmesi