Ruşen Eşref Ünaydın Kimdir?

Ruşen Eşref Ünaydın

Atatürk ve Ruşen Eşref
Mustafa Kemal’i Türk basın hayatında ilk defa tanıtan kişidir. ‘’Mustafa Kemal İle Mülakat’’ adlı eserin yazarıdır. Servet-i Fünun, Tedrisat, Türk Yurdu, Yeni Mecmua, Donanma gibi basın-yayın kuruluşlarında mülakatlar, şiirler, anılar yazdı.

Yazar, gazeteci, siyaset adamı Ruşen Eşref Bey, 1892’de İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesi’ni bitirdi. Edebiyat Fakültesi’nde okudu.  Yıllarca yazarlık ve mütercimlik görevlerinde bulundu. Yenigün gazetesinde çalışırken Kafkasya’ya muhabir olarak gitti. Tasvir-i Efkâr Gazete’sinde çalıştı. Bu sırada Sivas’ta muhabirlik yaptı.

1920’de İnebolu üzerinden Ankara’ya gelerek, Milli Mücadele’ye katıldı. 1922’de Buhara Elçiliği’nde başkâtiplik görevi aldı. Lozan Konferansı’nda basın danışmanı olarak görev aldı. 1923’te Afyon milletvekili olarak meclise girdi. 1933 yılında ise Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreterliği yaptı. Bu görevi nedeniyle milletvekilliğinden ayrıldı.  Roma, Londra ve Atina’da büyükelçilik; Tiran, Budapeşte, Atina’da ise elçilik görevlerinde bulundu. 1959 yılında İstanbul’da yaşamını yitirdi.

Ruşen Eşref Ünaydın’ın eserleri şunlardır:

Anafartalar Kumandanı Mustafa Kemal ile Mülakat

Çanakkale’de Savaşanlar Dediler ki

Diyorlar ki

Atatürk’ün Hastalığı

Şiirleri:

Ayrılıklar

Damla Damla

Boğaziçi-Yakından

Hatıraları:

Atatürk’ü Özleyiş

Geçmiş Günler

Tevfik Fikret

Yorumlar