Hüseyin Hüsnü Emir Erkilet Paşa Kimdir?

Hüseyin Hüsnü Emir (Erkilet) Paşa
Hüseyin Hüsnü Erkilet


Asker, Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı, Adolf Hitler ile görüşen Türk Paşasıdır. Hüseyin Hüsnü Emir Paşa ( Erkilet ) 1883’te İstanbul’da doğdu. Erkan-ı Harbiye Mektebi’ni bitirdikten sonra kurmay yüzbaşı oldu(1907). Balkan ve I. Dünya Savaşları’ndaki çarpışmalarda yer aldı. İstanbul’da çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Anadolu’ya giderek Milli Mücadele’ye katıldı.


1920’de Aralık ayında Çerkez Ethem ve kardeşleriyle TBMM adına Kütahya’da görüşme yapan kurulda yer aldı. 3 Ağustos 1921’de İsviçre’de Bern kentinde ateşemiliter olarak görev aldı. Kurtuluş Savaşı sırasında I. Tümen Komutanı ve II. Ordu Kurmay Başkanlığı görevlerini üstlendi. 1924’te Genelkurmay Harekât Dairesi Başkanı oldu. 1932’de askerlikten emekliye ayrıldı.

Emekliliği ile birlikte Cumhuriyet gazetesi, Çınaraltı dergisi gibi yayın organlarında Almanya yanlısı yazılar kaleme aldı. Turancı, anti-komünist bu yazılar, azınlıklara karşı şiddeti çağrıştırmıştı.


II. Dünya Savaşı yıllarında Almanya taraftarıydı. Hatta Alman büyükelçisiyle görüşmelerde bulundu. 1941’de Almanların davetiyle Sovyet Cephesi’ni ve Kırım’ı gezdi. Hatta sadece Hitler’in müttefiklerinin girebildiği karargâha giderek Adolf Hitler ile görüştü. ‘’Şark Cephesinde Gördüklerim’’ adlı anı kitabında bu konuları değerlendirdi.  Alman ajanı olmakla da suçlanan Hüseyin Hüsnü Emir Erkilet 1958’de Ankara’da vefat etti.

Yorumlar