Gökçen Efe Kimdir?

Gökçen Efe

Halide Edip Adıvar’ın ‘’Efe’nin Yemini’’ adlı eserine konu olan Kahraman Kuvay-i Milliyeci Gökçen Hüseyin Efe, Çakırcalı Mehmet Efe’nin akrabasıdır.

1891’de Ödemiş’te doğdu. Gerçek adı Hüseyin’dir. Küçük yaşta annesini kaybederek yetim kalan ve yokluklar çeken Hüseyin Efe, sarı-yeşil gözlerinden dolayı ‘’Gökçen Efe ‘’diye çağrılırdı. Lakabı buradan gelmektedir.

Gençliğinde Çakırcalı Mehmet Efe’nin peşinden dağa çıktı. Mehmet Efe’nin vurulmasından sonra 3 yıl boyunca dağlarda lider efe olarak dolaştı. Fidye almak için kimseyi dağa kaldırmaması, askere kurşun sıkmaması, devlet malını yememesi, çevresinin canını, malını ve ırzını korumasıyla nam saldı.

Gökçen Efe
1914’te Celal Bey’in (Bayar) araya girmesiyle devlet tarafından bağışlandı ve eşkıyalığı bıraktı. Yunanlıların 15 Mayıs 1919’da İzmir’i işgal etmeleri üzerine Milli Mücadele’ye katıldı. Köşk, Kemerdere ve Fata’da (bugünkü adı Gökçen’dir.) Yunanlılara karşı savaştı. 16 Ağustos 1919’da Fata’yı basarak Yunanlılara ağır kayıplar verdirdi. 21 Kaısm 1919’da Ödemiş Cephesi’nde Yunanlılara karşı savaşırken şehit düştü.                 Tolga Çandar- Gökçen Efe Türküsü


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Yurt Açan-Yurt Tutan-Yurt Kurtaran Savaşları Nedir?

Tevaif-i Mülük Devletler Ne Demektir?