12 Temmuz 2020 Pazar

Almanya'nın Hayat Sahası (Lebensraum) Politikası (Kısaca)

Yorum Yap
Sponsor

     Almanya topraklarının Alman ırkına yetmeyeceği ile ilgili mevcut olan düşüncenin Hitler tarafından Almanya'nın Avrupa kıtasında yayılmasının gerekçesi olarak kabul edilmiş yayılmacı, faşist, yıkıcı fikre Hayat Sahası (Lebensraum) denir. Almanca "Lebensraum"  (libenşraum) yaşam alanı; faşizan- yayılmacı- sömürgeci bir yaklaşımdır.

  Coğrafya ve biyoloji bilimlerinden yararlanılarak, Friedrich Ratzel tarafından öne sürülmüştür. Rudolf Kjellen ve Karl Haushofer tarafından da geliştirilmiştir. Bu teorinin temelindeki düşünceye göre; devlet canlı bir organizmadır. Canlı organizmanın hayatını sürdürmesi beslenmesine bağlıdır. Devlet de doğadaki boşlukları ele geçirerek, ilhak ederek beslenebilir.

  Alman general ve Nazi Almanyası döneminde devlet başkanı yardımcısı olarak görev yapan  Karl Ernst Haushofer (1869-1946) teoriyi geliştirmiş ve Adolf Hitler'i de bu açıdan etkilemiştir. Politika Nazi Almanyası için temel bir dış politika felsefesi olmuştur. Almanya oluşturduğu "Hayat Sahası" ile II. Dünya Savaşı'nın patlak vermesine neden olmuştur. Südet bölgesi, Çekoslovakya, Polonya işgalleri ile Nazi Almanyası hayat sahası kavramını Avrupa'da uygulamaya koymuş ve II. Dünya Savaşı'nı başlatmıştır. Savaşta da bu teori üzerine genişlemeye devam etmiştir. Fakat Sovyetler Birliği'nde durdurulan Almanya geriye doğru çekilmiştir.

Faşizm nedir?Ayrıca BKZ.↴

Derleyen: Ali ÇİMEN
Sponsor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder