Stalingrad Neresidir?

   Rusya'da bugünkü adı ile Volgograd şehridir. Volgograd eyalet merkezi olan şehir, Volga (İdil) Nehrinin batı kıyısında kurulmuştur. 1925 yılına kadar bölgeye Tsaritsyn denirdi. 1925'den 1961'e kadar şehir Sovyetler Birliği lideri Josef Stalin'in adı ile Stalingrad olarak anılmaya başladı. Stalin sonrası şehire Volgograd adı verildi.

   Kent, Rusya'nın önemli sanayi merkezlerinden biridir. Bozkır ikliminin yaşandığı bölge elverişli bir konumda bulunduğu için geçmişten beri bir yerleşim merkezidir. Çariçe II. Katerina döneminde şehir siyasi, idari ve ekonomik olarak geliştirildi. Bu dönemde şehre Çariçeye atfen Çariçin denilmeye başlandı. Sovyetler Birliği döneminde Stalin, şehirden Çar rejimini uzaklaştırınca bu sefer şehir Stalingrad adını aldı. Stalin'e karşı yükselen antipati ile ondan sonraki dönemde şehre Volgograd denildi.

   Dünya tarihinin en büyük kuşatmalarından ve muharebelerinden biri olan Stalingrad Muharebesini yaşamış bir şehirdir. Hitler önderliğindeki Mihver ülkelerin orduları şehri aylarca kuşatmıştı. Fakat bölgedeki muharebelerde sert direniş gösteren Kızıl Ordu Alman ordularını bozguna uğratmış ve şehri teslim etmemişti. Fakat bu savaş, 1 milyonu aşkın insanın canına mal olmuştu.

Stalingrad Muharebesi Nedir? Ayrıca BKZ.↴

Derleyen: Ali ÇİMEN 


Yorumlar