22 Nisan 2014 Salı

Atatürk Askeri Rütbelerini Nerede, Ne Zaman Aldı?

15 comments
Sponsor

*TEĞMEN: M. Kemal Harp Okulu'ndan 1902'de teğmen rütbesi ile mezun oldu.

*KURMAY YÜZBAŞI: Mustafa Kemal, Harp Akademisi'nden 1905'te kurmay yüzbaşı olarak mezun oldu.
 
*BİNBAŞI: 1911-1912 Trablusgarp Savaşı sonrası bu rütbeyi aldı.

*YARBAY: 1913'te Sofya'da askeri ateşemiliter (elçi) görevindeyken terfi etti.

*ALBAY (MİRALAY) : Çanakkale Savaşları sırasında albaylığa terfi etti.

*GENERAL (MİRLİVA) : Çanakkale Savaşlarından ''Anafartalar Kahramanı'' olarak ayrılırken savaş sonunda generallik rütbesine terfi eden Mustafa Kemal 1917'de Kafkas Cephesi'nde görev alıp Muş ve Bitlis'i işgalden kurtardıktan sonra 1918'de Mondros Mütarekesi'nin imzalanacağı sıralarda Suriye- Filistin cephesine ''Yıldırım Orduları Grup Komutanlığı'' görevini sürdürdü. 

19 Mayıs 1919'da ise 9. Ordu Müfettişliği resmi ünvanıyla, resmi görevi olan Mondros Mütarekesi hükümlerini uygulamak yerine milli bilinci uyandırmaya çalıştı. Böylece KURTULUŞ SAVAŞI'nı başlattı. 22 Haziran 1919 tarihli isyan bildirgesi, AMASYA Genelgesi'ni (Ta'mim) yayımlayan M. Kemal, 6-7 Temmuz 1919'da İstanbul tarafından başta İngilizler olmak üzere İtilaf Devletleri'nin de baskısıyla Ordu Müfettişliği görevinden alındı. 7-8 Temmuz 1919'da ise askerlik mesleğinden istifa ederek Kurtuluş Savaşı'nı bir sivil vatandaş olarak yürüttü. 5 Ağustos 1921'de TBMM'nin üç aylık geçici bir süre için çıkardığı ''Başkomutanlık Kanunu'' ile Türk ordularının başkumandanı olarak askerlik mesleğine geri döndü. Batı Cephesi'nde Sakarya Meydan Savaşı, Başkomutanlık ve Büyük Taarruz'u kazanarak Türkiye'yi Türkiye halkı ile birlikte düşmandan kurtardı.

*MAREŞALLİK: 23 Ağustos- 13 Eylül 1921 tarihleri arasında zaferle sonuçlanan Sakarya Meydan Muharebesi sonucunda M. Kemal, büyük meydan muharebeleri kazanabilen ve dünyadaki az sayıda paşaya verilen Mareşallik (Müşirlik) rütbesine sahip oldu. Ayrıca Gazilik unvanı da verildi.

Derleyen: Ali ÇİMEN

Sponsor

15 yorum:

 1. Iste komutan işte başkomutan

  YanıtlaSil
 2. Çok teşekkürler gayet güzel olmuş çok yardımcı oldu bana.

  YanıtlaSil
 3. Sınav için yardımcı olacak. Sağolun...

  YanıtlaSil
 4. çok yararlı gerçekten teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Harika olmuş çok teşekkür ediyoruz.

  Emel
  Duygu
  Ecrin
  Ada

  YanıtlaSil
 6. Yanıtlar
  1. 1881 de Türk olduğu için zaten askerdi. Eğitimler ve zaferlerle birlikte düşünüldüğünde açıktır ki bu kadar başarılar 7 yıllık değil bir ömürdür Mareşal BÜYÜK Başkomutan Gazi Mustafa Kemal atatür

   Sil
 7. 7 yılda Mareşal olmuş diyen var , ne 7 yılı cepheden cepheye göçen koca bir 19yılın sonunda Mareşal olmuş... tebrikler admin.

  YanıtlaSil
 8. ancak kafkas cephesinde aldığı tuğgenerallik rütbesini yazmamışsınız .....

  YanıtlaSil
 9. Teşekkürler uğraşılmış bi işe benzio

  YanıtlaSil
 10. Çok teşşekurler çok işime yaradı

  YanıtlaSil