Türkiye'nin İlk Kadın İnşaat Mühendisi Kimdir?

   Sabiha GÜRAYMAN, Cumhuriyetin ilk kadın inşaat mühendisidir. Anıtkabir inşaatının kontrol şefi, projenin de baş mühendisidir. Ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü'nün İLK KADIN VOLEYBOLCUSU'dur. Fenerbahçe'nin erkek voleybol takımının kaptanlığında da bulunmuştur.

   1910'da Manastır'da doğan Sabiha Rıfat Gürayman, 1927'de Yüksek Mühendis Mektebi'ne girdi. Şimdiki adıyla İstanbul Teknik Üniversitesinin Atatürk'ün de teşvikleriyle kız öğrenci almasıyla; okulun ilk kız öğrencisi oldu. Mezun olunca da  Cumhuriyetin ilk kadın inşaat mühendisi olmuştu.

   Ankara'da Bayındırlık Bakanlığında iş yaşamına başladı. Anıtkabir'in mimarisinde büyük emeği olan Gürayman, projenin bitimine kadar baş mühendis olarak görev yaptı. Ankara-Ulus'taki I. TBMM binasının projesini yaptı. Ankara- Beypazarı'nda ev ve köprü projelerinde, ''Kemer Köprüsü'' yapımında görev aldı. Hatta bu köprüye yöre halkı Sabiha Hanım nedeniyle, ''Kız Köprüsü'' adını verdi. Kendisine bıraktığı güzel eserler nedeniyle ay yüzlü, ışık saçan anlamlarına gelen Gürayman soyadı verildi. Sabiha Gürayman, 4 Ocak 2003'te İzmir'de yaşamını kaybetti.Derleyen: Ali ÇİMEN

   

Yorumlar