EOKA Nedir? Özet

    EOKA, Kıbrıs Mücadelesi Rum Örgütü demektir. 1950'li yılların başlarında Yorgo Grivas tarafından kurulan; gerilla mücadelesi tekniğini kullanan terör örgütüdür. 

    Temel amaçları, Kıbrıs Adası'nı Yunanistan'a bağlamaktı. ENOSİS (Adayı Yunanistan'a bağlama fikri) hayallerini gerçeğe dönüştürmek için adadaki İngiltere gücünü etkisizleştirmek ve ada Türklerini yok etmek için mücadele ettiler. Grivas, 1951'den itibaren adada Rum gönüllüler toplayarak Yunanistan'a eğitim amacıyla götürdü. Gerilla savaşı taktikleri, silah eğitimleri gören bu gizli örgüt militanları, Yunanistan'dan gelen silahlar ile adadaki İngilizlere karşı terör eylemlerinde bulundu. Bu eylemleri 1958 yılından itibaren adadaki Türklere karşı uyguladılar. ''Kanlı Noel'' saldırıları ile Türkleri katlettiler. Bu saldırılara karşı Türk Mukavemet Teşkilatı Kıbrıs Türklerini savundu.  Türk savaş uçakları ihtar uçuşları yaptılar.

   EOKA, Kıbrıslı Rumların tamamından destek görmedi. Hatta anlaşmazlıklar yüzünden destek aldıkları Makarios'u bile hedef aldılar. Böylece Rumların gözünden düşmeye başladılar. Nihayet 20 Temmuz 1974'te, Türkiye, Kıbrıs Barış Harekatı'nı yaptı. Bu süreçte EOKA terör örgütü dağıldı.

Derleyen: Ali ÇİMEN


Yorumlar