21 Ağustos 2014 Perşembe

Emir'ül Ümera Nedir?

1 Yorum
Sponsor

Abbasi Devleti'nde eyaletlerin başında bulunan asker ya da sivil yöneticilere, valilere Emîr'ül Umera denir. Abbasilerde başkomutan anlamında kullanılmıştı. Türk- İslam devletlerinde ise Kara Kuvvetleri Komutanı anlamına gelecek biçimde kullanıldı.

 Abbasi Devleti'nin zayıflaması ve merkezi otoritesinin kaybolması ile birlikte emir'ül umera adı verilen yöneticiler bulundukları bölgelerde bir bir bağımsızlıklarını ilan ettiler. Böylece bu yöneticiler, Tevaif-i Mülük (Tayfa Devletleri) devletler meydana getirmişler ve feodal bir yapı haline gelmişlerdi.

Ayrıca BKZ.Tevaif-i Mülük Devletler Ne Demektir?
http://www.sessiztarih.net/2014/08/tevaif-i-muluk-devletler-ne-demektir.html

Derleyen: Ali ÇİMEN
Sponsor

1 yorum:

  1. HALİFELİĞE DOĞRU GİDİLEN VE FEDERASYONLARA YÖNELİK YAPI VE DEVLET OTORİTESİNİN YENİ BÜROKRASİSİNİN OLUŞUMU, BU GÖREVLERİ ALANLAR İYİ SEÇİLMEDİĞİ TAKDİRDE, İÇ İSYAN VE BASTIRILAMAMA YIKIMDIR..YOK OLMAKTIR..DENENEN VE YOK OLUŞLA KARŞILAŞILAN OLUŞUMLAR VE İKLİMLERDE BOĞUŞMA 17 DEVLET KURMUŞ TÜRKLERİ YOK ETMENİN TEK YOLU BU YOLDUR..ÇAPSIZLER HEP BAŞA GEÇİP ÇAPLILAR İLE UĞRAŞMAKTAN KALICI KÜLTÜR, DİL, DİN, MEZHEP VE SOY BİRLİĞİNİ SÜRDÜREMEMİŞLERDİR... KAYMAKAMDAN VALİDEN DEVLET BAŞKANI GÖRÜLMEMESİ.. BAŞKA TÜRLÜ İZAH EDİLEMEZ..

    YanıtlaSil