2 Haziran 2014 Pazartesi

Sancağa Gönderilen Son Şehzade Kimdir?

Yorum Yap
Sponsor

Osmanlı Devleti'nde sancağa çıkan son şehzade padişah III. Mehmet'tir (1595-1603). 13. Osmanlı padişahı, ''Mehmed-i Salis, Eğri Fatihi'' gibi unvanlar ile anılan Venedikli Safiye Sultan'ın oğlu III. Mehmet; 17 yaşındayken, lalası Mehmet Paşa, hocası Nasuh Nevali Efendi, sipahi ağası, müderris, divan çavuşu, divan katibi gibi kişilerden oluşan bir eğitim-öğretim ve hizmet kadrosu ile Saruhan Sancak Beyi olarak Manisa'da sancağa çıkan son şehzade olmuştu.

12 yıl Manisa sancağında kalan III. Mehmet, burada siyaset, protokol, silah kullanma, binicilik, din, edebiyat, müzik konularında eğitim gördü. 3 yıl Manisa, 9 yıl İstanbul ve sonra yine 12 yıl Manisa olmak üzere toplam 24 yıl eğitim almıştı. Osmanlı padişahları arasında bu denli eğitim alan görülmemişti.

Babası III. Murat'ın ölümü üzerine karda kışta Mudanya'ya kadar gelip rastladığı ilk tekne ile İstanbul'a giderek tahta çıktı. Böylece sancaktan tahta çıkan son Osmanlı padişahı oldu. Bu sırada 19 kardeşini boğdurması ise tarihteki yerini aldı.


Sponsor

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder