Kıta Sahanlığı Sorunu Nedir?

   Türkiye'nin 1973'te Ege Denizi'nde kendi kıt'a sahanlığı bölgelerinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'na (TPAO), petrol arama ruhsatı vererek 27 bölgede petrol araması yapmak istemesi ile ortaya çıkan soruna Kıta Sahanlığı Sorunu denir.

   Aslında Yunanistan'ın 1960'lardan itibaren bazı şirketlere Ege'de petrol arama ruhsatı vermesi ve arama bölgelerini Türk karasularına doğru yaklaştırması Türkiye'nin TPAO'ya böyle bir yetki vermesine neden olmuştu. Bir tür misilleme yapılmıştı. 

1976'da Türkiye'ye ait Sismik I adlı araştırma gemisi Ege'de araştırma yapmaya başlayınca Yunanistan BM Güvenlik Konseyi ile Lahey Adalet Divanı'na başvurdu. Adalet Divanı ise Yunanistan'ın petrol arama işinin durdurulması yönündeki isteğini reddetti. Bunun üzerine Türkiye ile Yunanistan İsviçre'nin Bern şehrinde buluşarak Bern Deklarasyonu'na imza attı. Buna göre; iki ülke de Ege'de kıta sahanlığı ile ilgili hiçbir faaliyette bulunmamayı kabul etti.

Sözü edilen kıta sahanlığı; Semadirek, Limni, Midilli, Aghios, Sakız adaları arasına ve bu adaların karasularının dışına düşen bölgedir.

Ayrıca bakınız: Kıta Sahanlığı Ne demektir?
http://www.sessiztarih.net/2014/06/kita-sahanligi-nedir.html

Derleyen: Ali ÇİMEN


Ege Denizi


Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?