Ping-Pong Diplomasisi Nedir?

II. Dünya Savaşı sonrası Yumuşama (Detant) Dönemi'nde; Japonya'da, 1971'de, Dünya Masa Tenisi Şampiyonası için bulunan Amerikan Ping-Pong Takımı'nın Çin'in Ulusal Ping-Pong Takımı ile dostluk ilişkileri kurması üzerine, Çin'e davet edilmesiyle ABD-Çin arasındaki ilk resmi temasların sağlanması sürecine  ''Ping-Pong Diplomasisi'' denir.

Ping- Pong Diplomasisi
Japonya'daki turnuvada Amerikalı ve Çinli sporcular arasında dostluk ilişkileri gelişmişti. Bu fırsatı değerlendirmek isteyen Çin yönetimi ve devrimci lideri Mao, Amerikan Ping-Pong Ulusal Takımı'nı Çin ile bir gösteri maçı yapmak üzere davet etti. Bu davet ABD'li yetkililer tarafından olumlu karşılandı. İki farklı kutuptaki bu ilk resmi buluşma büyük bir merak uyandırdı. 14 Nisan 1971'de gerçekleşen davette çoğunluğu Amerikalı olmak üzere sadece 7 batılı gazeteci vize aldı. Ping-pong takımları gösteri maçları yaptılar. Bu sırada ABD başkanı Nixon da yaklaşık 20 yıldır ambargo uygulanan Çin'e ticari amborgoyu kaldırdı. Hatta Çinlilere vize verileceği bildirildi. 

Karşılıklı siyasi jestler ile birlikte Yumuşama Dönemi'nde ABD ile Çin arasında ilk resmi temaslar masa tenisi takımları bahanesiyle atılmıştı. Bu durum sonrası Çin Halk Cumhuriyeti, Birleşmiş Milletler'e daimi üye oldu. Sovyet Rusya'ya karşı siyasi bir hamle yapılmış oldu. Haliyle ABD-Çin ticari ilişkileri büyük bir ivme kazandı.

Nixon ve Mao

Yorumlar