M.Kemal’in Evlendirilmek İstendiği Sultan Kimdi?

Atatürk’ten Anılar 3: M.Kemal’in Evlendirilmek İstendiği Sultan Kimdi?


   O ünlü Sultan padişah Vahdettin’in kızı Sabiha (Selma?) Sultan’dır. Mustafa Kemal, Çanakkale Savaşları’nda Anafartalar Kahramanı olarak ön plana çıkmış, Osmanlı camiasında adı duyulmuş bir subay olmuştu.

   M. Kemal, Çanakkale Cephesi’nden İstanbul’a dönmüştü. İşte bu sırada 1916 yılında veliahtlığından beri tanıştığı padişah Vahdettin’in kızlarından Sabiha Sultan ile evlendirilmesi durumu ortaya çıktı. ‘’Tek Adam’’ adlı ünlü Atatürk biyografisinin sahibi Şevket Süreyya Aydemir’in bizzat yaptığı araştırmalara göre; bu evliliği bizzat padişah Vahdettin istemişti. M. Kemal ise bu evliliğe sıcak bakmamıştı.

   Sabiha Sultan ise sonradan son halife Abdülmecit’in oğlu ve kendisinin kuzeni Faruk Efendi ile evlendi. Sarayda çevresi olanların iddialarına göre Sabiha Sultan, zaten Faruk Efendi’yi sevmekteydi. M. Kemal ile evlenmeye o da soğuk bakmıştı.

   Bahsedilen sultanın ismi Sadi Borak’ın ‘’Bilinmeyen Yönleriyle Atatürk’’ adlı kitabında Selma Sultan olarak verilmiştir. Şevket Süreyya Aydemir, kaynak olarak gösterilmiştir. Fakat genel olarak belirtilen isim, Sabiha Sultandır. Yine bir diğer iddia da M. Kemal’in bu evliliği istediği yönündedir.

Sabiha Sultan ve Eşi Ömer Faruk Efendi

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?