Çifte Gül Savaşları Nedir?

Çifte Gül (Güller) Savaşları
(1455-1485)

Lanchester ve York hanedanları arasında İngiltere’de gerçekleşen iç savaşın adıdır. Lanchester’in armasının ‘’kırmızı gül’’, York hanedanının ise armasının ‘’beyaz gül ‘’ olması nedeniyle bu savaşlara, daha sonra Çifte Gül Savaşları adı verildi. Her iki hanedanın da oğullarının II. Edward’ın soyundan geldiklerini iddia etmeleri taht savaşı başladı. Bu dönemde Lanchester hanedanı tahta egemen olan güçtü.

İngiliz Kralı VI. Henry akli dengesini kaybettiği iddiası nedeniyle, York dükü olan Richard naipliğe getirildi. 1455’de akıl sağlığına tekrardan kavuştuğu iddia edilen Henry, eşi Margaret’in yönlendirmesiyle York dükünü savaşa zorladı. Bu yüzden başlayan savaşlar sonucunda York hanedanlığı tahtı ele geçirdi. Henry ve Margaret, oğullarıyla birlikte İskoçya’ya kaçtı. York’un büyük oğlu olan Edward, IV. Edward adıyla 1461’de kral ilan edildi. 1469’da ise Lanchester hanedanlığındaki iç çekişmeler, iç savaşı yeniden alevlendirmeye yetti. IV. Edward ise 1483’deki ölümüne kadar ortaya çıkan tüm ayaklanmaları bastırmış ve tahtını korumayı başarmıştı.

IV. Edward’ın yerine geçen oğlu V. Edward, II. Richard tarafından tahtan uzaklaştırıldı. Böylece York yanlıları güçlendi. York taraftarları da Lanchester yanlılarının son umudu olarak Henry Tudor’a yöneldiler. Henry ise Fransızların ve kendi yanında yer alan Yorkluların yardımıyla Richard’ı ortadan kaldırdı. Bu olay Çifte Gül Savaşları’nı sona erdirdi. 1486 tarihinde IV. Edward’ın kızı Elizabeth ile evlenen Henry Lanchester, York ailesiyle birleşti. Tudor hanedanını kurdu. Sonuçta Çifte Gül Savaşları sonrası İngiltere’de mutlak monarşi güçlendi. 

Çifte Gül Savaşları

Yorumlar

Bu blogdaki popüler yayınlar

Misak-ı Milli'den Verilen İlk Taviz Neresidir?

Atatürk Dönemi Türkiye- Fransa Arasındaki Sorunlar Nelerdir?

Hicrî Takvim Miladi Takvime Nasıl Çevrilir?