Demirci Mehmet Efe Kimdir?

Demirci Mehmet Efe

Ünlü Kuvay-i Milliyeci ve Batı Anadolu direniş liderlerindendir. 1880’de Aydın-Nazilli’de doğdu. Aydın ve Denizli yörelerinde eşkıyalık yaparken 1 Mayıs 1919’da İzmir’in Yunan işgaline girmesi üzerine Kuvay-i Milliye’ye katıldı.

Yunan birliklerine düzenlenen baskınlarda önemli roller oynadı. Bir süre sonra Aydın Cephesi Kuvay-i Milliye komutanlığına getirildi. Bir taraftan Yunanlılarla çatışırken diğer taraftan da iç ayaklanmaların bastırılmasında görev aldı.

9 Kasım 1920’de batı Cephesi’nin ikiye ayrılıp güney bölümüne Albay Refet (Bele) Bey’in atanmasından sonra, başına buyruk olmayı seven Demirci Mehmet Efe Ankara ile anlaşmazlığa düştü. Konya’daki görevini kabul etmedi. Bu sırada diğer ünlü Kuvay-i Milliyeci Ethem Bey de Ankara ile anlaşmazlığa düşmüştü. Ethem Bey’den (Çerkez Ethem) gelen telgrafta ortadan kaldırılacaklarının haberini aldı. Bu gelişmeler sırasında Demirci Mehmet Efe’nin Isparta’daki karargâhı Refet Bey tarafından basıldı. Bu baskından kaçmayı başaran isyancı Kuvay-i Milliyeci Demirci Mehmet Efe pes etti. Ankara hükümetinin çağrısına uyarak isyandan vazgeçti. Köyüne çekilmeyi kabul etti. 199’da Nazilli’de öldü.

Yorumlar